czwartek, 15 maja 2014

Kulturalnie w mieście


Tegoroczna wroniecka majówka z impetem wprowadziła nas w wir kulturalnych wydarzeń w naszym mieście. Już drugiego maja mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie Kamila Bednarka, który w rytmie reggae zaraził wszystkich swą pozytywną energią i przegonił deszczowe chmury. Jego rewelacyjny występ na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkim uczestnikom, a kto tam nie był, naprawdę ma czego żałować!

Podczas Dni Wronek również nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły czyli szkolnego Eurokoła, które, mimo chłodu, wraz z Komitetem Współpracy Wronek z Zagranicą przygotowało punkt informacyjny na temat miast partnerskich. Skorzystali z tego również najmłodsi wronczanie, którzy mogli kolorować irlandzkie skrzaty, ozdabiać balony i otrzymać w prezencie irlandzką koniczynkę.

Okazuje się, że druga połowa maja również obfituje w kulturalne, ciekawe wydarzenia w naszym mieście.

źródło: www.facebook.com/MuzeumRegionalne
Czy zauważyliście już na chodnikach tajemnicze hasła głoszące ,,NIE ZAŚPIJ 17 MAJA’’? Otóż to! Szkoda byłoby przespać wspaniałą Noc Muzeów podczas której mamy okazję uczestniczyć zupełnie za darmo w niebanalnych wydarzeniach. A wszystko to mamy tuż obok – w muzeum, domu kultury oraz w kinie. Jak zapewniają organizatorzy tegoroczna, już V wroniecka Noc Muzeów upłynie pod znakiem militariów, muzyki i filmu. Brzmi naprawdę ciekawie i tajemniczo.

Tematyka związana z 2 Pułkiem Strzelców Wielkopolskich / 56 Pułkiem Piechoty zagości również podczas Nocy Muzeów. Już o godzinie 17:00 będą czekać na nas pierwsze atrakcje, kiedy to na muzealnym dziedzińcu stanie… wojskowe obozowisko! Będziemy mogli poczuć się jak prawdziwy żołnierz 56 Pułku Piechoty przebierając się w mundur oraz zjeść pyszną wojskową grochówkę. Ponadto będziemy mieli również możliwość stworzenia zupełnie legalnie militarnego graffiti. Brzmi świetnie, czyż nie?

źródło: www.facebook.com/MuzeumRegionalne
Już od drugiego maja (aż do końca czerwca br.!) mamy okazję podziwiać w naszym wronieckim muzeum przepiękną wystawę pt. ,,56 pułk piechoty – przywrócona pamięć’’. Wystawa przyciąga do siebie nie tylko pasjonatów historii i tematyki wojennej, ale również mnóstwo młodzieży, która z chęcią przygląda się nie tylko zdjęciom, ale również atrakcyjnej dioramie przedstawiającej scenę z pola bitwy oraz ekwipunkowi żołnierskiemu, z którym dotychczas zupełnie nie miała styczności.         

Dla tych, którzy wolą mniej wymagające zajęcia Dom Kultury otwiera drzwi o 19:00 i prezentuje kolejną fascynującą historyczną wystawę nt. Powstańców Wielkopolskich w roku 95 rocznicy wybuchu powstania. Na wystawie figurować ma naprawę duży zbiór filatelistyki, więc zainteresowani z pewnością nie mogą tego przegapić.

Organizatorzy przygotowali również coś dla tych, których tematyka wojenna w ogóle nie interesuje. Wszystkie wrażliwe muzycznie dusze zachwyci z pewnością koncert jazzowy grupy Marcin Łosik Trio, który odbędzie się o godz. 19:00 w kinie.

Ci, którzy preferują filmy mogą wybrać się na seanse ,,Noc w Muzeum’’ oraz ,,Noc w Muzeum 2’’ już o godzinie 20:00.

źródło: /www.facebook.com/MuzeumRegionalne


Wszystko to czeka nas już w tą sobotę, więc…NIE ZAŚPIJ 17 MAJA







źródło:www.wronki.pl
W piątek, 23 maja o godz. 10:00 odbędzie się Finał XI edycji Konkursu Literackiego dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich powiatu szamotulskiego o Złotą, Srebrną i Brązową Wronę. W tym roku ocenie zostaną podjęte wszelkie utwory liryczne w tematyce szkolnej. Ostatnie edycje konkursu udowodniły już nam, że mamy w powiecie zdolnych poetów, więc niecierpliwie wyczekujemy co nam zaprezentują tym razem.






 

źródło: www.wronki.pl
24 maja natomiast, w kinie o godz. 18:00 w ramach ogólnopolskiej akcji Kapele Serc będziemy mieli okazję wziąć udział w uroczystym Galowym Koncercie Charytatywnym  zespołu folklorystycznego ,,Marynia” , który odbędzie się na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane. Niektórzy nie zdają sobie sprawy jak ważną rzeczą jest inicjowanie tego typu koncertów, dlatego też serdecznie zachęcam do udziału. Wstęp na koncert jest bezpłatny, natomiast wejściówki można odebrać w sekretariacie WOK-u.







Kam Henschke
kl. III TA

poniedziałek, 12 maja 2014

Przepraszamy, zaspaliśmy !

Dawno nic się nie działo się na naszym blogu. Co nie oznacza, że trwaliśmy w bezczynności. Od ostatniego postu minęło już sporo czasu, "po drodze" mieliśmy Wielkanoc, pożegnanie uczniów klas maturalnych, zasłużony majówkowy odpoczynek, a teraz trwa maraton maturalny.

A my? Czytamy, czytamy, czytamy !


Wybraliśmy dla Was tytuły warte przeczytanie, które na długo zostają w pamięci. Tytuły, które na szczęście dla czytelnika, mają ciąg dalszy.

"Czarownica" Anna Klejzerowicz
Tytuł mylący, gdyż książka nie traktuje o czarach, wiedźmach czy magii. Jest to książka o życiu, poszukiwaniu jego sensu, trudnych wyborach, szacunku i miłości. 

Opis książki:
 

"Co się dzieje, kiedy mężczyzna porzuca swe dotychczasowe życie i ucieka od wielkomiejskiej cywilizacji? Michał rezygnuje z miejskiego życia i stawia malowniczy dom na wsi. Od pierwszej wizyty w okolicy intryguje go mieszkająca na skraju wsi samotna kobieta, którą miejscowi zwą czarownicą. Poznanie jej i spotkanie sześcioletniej, zamkniętej w sobie dziewczynki na zawsze zmieni życie Michała i stanie się przyczyną wielu dramatycznych wydarzeń i trudnych decyzji". 

W sprzedaży dostępna jest już druga część tej historii pt.: "Córka Czarownicy". Tym razem główną bohaterką jest owa dziewczynka,  22 letnia już studentka. Z niecierpliwością czekamy na tę książkę, już niedługo w naszej bibliotece.











 "Magnolia" Grażyna Jeromin - Gałuszka
To opowieść o mężczyźnie, któremu w jednym momencie rozsypało się jego poukładane, ciekawe życie. To także opowieść o kobietach, jakże różnych i ciekawych, które pozornie tworzą tło książki. Tytułowa Magnolia to niewielki pensjonat, gdzieś na bieszczadzkiej wsi, zupełnie na uboczu, gdzie życie toczy się w swoim tempie, swoim torem. To opowieść o dojrzewaniu do nowego życia. 

Opis książki:

"Czasami dopiero na bieszczadzkiej wsi życie nabiera prawdziwego znaczenia. Filip Spalski jest pilotem, kocha latać, robił to całe życie. Pewnego dnia wraca do domu po długim locie przez Atlantyk i dowiaduje się, że jego żona odeszła. Nie chciała dłużej czekać – na niego, dziecko, na wspólne życie. Filip nagle widzi, że nic mu nie zostało. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w samochód i rusza przed siebie. Dojeżdża na koniec świata, do małej wioski w Bieszczadach, gdzie czas płynie tak wolno, że wszyscy kupują gazety sprzed tygodnia. Na nieczynnej poza sezonem stacji kolejowej spotyka mężczyznę, będącego w podobnej sytuacji. Kupuje od nieznajomego zaniedbany pensjonat o nazwie Magnolia. Pracuje tam kilka niezwykłych kobiet, które odmienią jego życie".


Z ekscytacją czekamy kiedy na półkach biblioteki pojawi się tytuł "Długie lato w Magnolii" opisujący dalsze losy niezwykłych bohaterek, które poznajemy w pierwszej części.









Wkrótce więcej m.in. na temat twórczości Grażyny Jeromin - Gałuszki.